Forum  Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Podatek dochodowy, liniowy czy progresywny?

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Strona Główna -> Program PL
Autor Wiadomość
paulinanowicka
Administrator



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 16:53, 18 Lis 2007 Temat postu: Podatek dochodowy, liniowy czy progresywny?

Czy PL powinna oficjalnie opowiedzieć się za którymś z tych podatków? Swego czasu za podatkiem liniowym optował premier Leszek Miller, argumentując min. , że wszystkie kraje europejskie przechodzą na ten typ podatku.
Obecny europoseł z SLD Andrzej Szejna w udzielonym przez siebie wywiadzie jeszcze przed wyborami, stwierdził, że z tego względu premierowi Millerowi bliżej jest do PO niż SLD . Czy zatem rodzaj podatku dochodowego może stanowić wyznacznik lewicowości???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:04, 18 Lis 2007 Temat postu:

Raczej rodzaj podatku dochodowego nie może stanowic wyznacznika lewicowosci.Ja osobiscie tez optuje za podatkiem liniowym poniewaz tez uwazam że wszystkie kraje Europejskie przechodzą na ten typ podatku.A jaka jest wasza opinia?????

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KrzysztofŁukszas




Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:09, 18 Lis 2007 Temat postu:

Według mnie podatek liniowy krzywdzi osoby o najniższych dochodach. Czy jest to sprawiedliwe, żeby osoba zarabiająca 1,5 tys. zł płaciła taki sam podatek jak osoba, która zarabia 150 tys. zł? Według mnie podatek liniowy jest bardzo niesprawiedliwy i zadba wyłącznie o interesy ludzi bogatych. Osoby zarabiające dużo powinny mieć inny podatek niż te osoby, które siedzą po kilkanaście godzin ciężko pracując i dostają marne 1,5 tys. Czemu mam płacić taki sam podatek jak Pan Misztal?? Niech odda te np. 32 proc. a ja np. te 19 proc. Smile Pozdrawiam.

PS. Dla niego to będzie mały uszczerbek z domowej kasy, a 19 proc. już wogóle byłby małym wydatkiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:21, 18 Lis 2007 Temat postu:

Krzysiek wydaje mi sie ze to jest dobry temat do dyskusji.Jak zawsze sa dobre i złe strony każdego podatku.Ale predzej czy pozniej i tak nas to raczej czeka poniewaz jak my jestesmy w UE to prawie wszystkie kraje europejskie przechodza na ten podatek.Ale warto podyskutowac na ten temat.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KrzysztofŁukszas




Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:10, 18 Lis 2007 Temat postu:

Jest wiele tematów do dyskusji. Ważną kwestią jest także aborcja, eutanazja, legalizacja związków homoseksualnych itd. Chciałbym tylko zaznaczyć jedną rzecz Dawidzie. Lewica w założeniu ideowych broni warstwy biednej tak? Z drugiej strony lewicy jest obojętne czym będzie Unia Europejska tak? I to nakłada się wiele spraw na siebie. Nie mówię, że jestem eurosceptykiem bo tak nie jest, ale uważam, że UE powinna być związkiem niezależnych państw. Nie chcę mieć wspólnej armii z Niemcami czy wspólnego Prezydenta z Francją. Mamy już euro, a więc ingerencję w niezależność państw. To co napisałem nie jest poglądem lewicowym, ale ja tego stanowiska nie zmienię tak samo jeśli chodzi o podatek liniowy. Czemu mam płacić taki sam podatek jak ta osoba, która zarabia ode mnie 20 razy więcej? W takim razie niech płaci dwa razy więcej ode mnie.

Taka moja mała refleksja...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:26, 19 Lis 2007 Temat postu:

Krzysztof ale ja jednak mimo wszystko namawiam ci do podatku liniowego poniewaz za nim optuje ale jak bedzie podatek inny tez damy rade.Zgadza sie.Prawdziwa Lewica powinna dbac o osoby najbiedniejsze.I tak bedzie dbala Polska Lewica.Ale co do podatku liniowego to go popieram ale tak jak powiedzialem nie na 100%.Pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:30, 19 Lis 2007 Temat postu:

Krzysztof specjalnie dla ciebie napisze o podatku liniowym czyli płaskim.W przyszłym roku być może wyższe składki na KRUS od bogatych rolników; za dwa lata płaski podatek z ulgą prorodzinną; po 2012 r. euro zamiast złotego - to najistotniejsze zapowiedzi szefa Klubu Parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".Mysle ze to jest dobry pomysł Zbiegniewa Chlebowskiego.Jak widac podatku liniowego nie ma sie co bac."W podatkach w 2008 roku nic się nie wydarzy. One się poważnie zmienią od 2009 roku. Podatek liniowy w tej kadencji zostanie wprowadzony, co najwyżej będzie się nazywał podatkiem płaskim z ulgą prorodzinną".Ile kosztowałby budżet 15-proc. podatek PIT z ulgą prorodzinną? - "Ok. 12-14 mld zł. Jednak te wyliczenia nie uwzględniają tego, że niski podatek zachęciłby część osób do wyjścia z szarej strefy. A w Polsce szara strefa to 20 proc. PKB, czyli 220-240 mld. Gdyby z tej szarej strefy udało się ściągnąć do budżetu 10 proc., to spokojnie możemy mówić, że koszty tej reformy byłyby niskie. Moglibyśmy sobie pozwolić na równoczesną obniżkę CIT do 15 proc".jedną z ważniejszych i szybkich decyzji powinno być zróżnicowanie składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS. Składka powinna zależeć od wielkości gospodarstwa i areału, który rolnik obsiewa. Oszczędności byłyby już w przyszłym roku".Czekam na wasze opinie na temato podatku liniowego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KeyEi




Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 20:41, 21 Lis 2007 Temat postu:

Mnie podatek liniowy podoba się bardzo - trudno by się on mi nie podobał, skoro nie mieszczę się w progach do 19-to procentowego podatku.

Ale w żadnym wypadku nie wydaje mi się by ten mój egoizm krzywdził kogokolwiek w sposób pieniężny. 19% ze złotówki to bowiem 19 groszy, a z dwóch złotych jest całe 38 groszy. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby 19% z miesięcznego dochodu pana Misztala przekroczyło mój roczny dochód Najpewniej przekracza z dziesięć razy. A to, że mnie, czy panu Misztalowi zmniejszone by były świadczenia na rzecz Państwa, to nie sprawi w żadnym wypadku, że płatnikowi 19-to procentowego podatku jego ciężar się zmniejszy.

A że pan Misztal będzie o 13% do przodu - to czy to źle?

Można oczywiście założyć, że te 13% można by spożytkować na nieco inny cel, niż akurat ten, który pan Misztal sobie w danej chwili uwidzi - bo on, jako wolny człowiek może wydać te 13% na włoskie samochody i amerykańską wódkę. Zabierając mu te 13% można by zapewnić, że wydane zostaną one tutaj, w kraju.

Ale zawsze z panem Misztalem jest problem - może on sobie kupić nowy, piękny dom w Estonii, zabrać swoje drogie samochody, spakować flaszki luksusowej wódki do tira i wyjechać z całym swoim dochodem właśnie tam. 32% z 0 złotych jest 0 groszy.

Czyż nie jest tak, że lepszy jest wróbel w garści niż gołąb na dachu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Stanisław Kopyciński




Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słupsk

PostWysłany: Nie 17:25, 25 Lis 2007 Temat postu:

Ja jestem za podatkiem liniowym pod warunkiem wprowadzenia odpowiedniej kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiajacych , oraz zwolnienia od placenia podatkow rencistów i emerytow . ROZLICZENIA PODATKOWE POWINNE BYĆ ROZLICZANE PRZEZ PRACOWNIKÓW URZĘDU SKARBOWEGO TAK JAK TO JEST ROBIONE W ANGLII.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Robert Falkenberg
Gość






PostWysłany: Nie 23:02, 25 Lis 2007 Temat postu:

Zmuszony jestem wtrącić się do tej dyskusji. Pewne propozycje jakie tu zauważam niestety nie dadzą się ze sobą pogodzić. Nie jest możliwe wprowadzenie podatku liniowego i budowa państwa socjalnego. Państwo odbierając stały niski podatek podatnikowi, zmusza go jednocześnie do szerszego dbania o siebie. Bzdurą jest udowadnianie, że podatek liniowy to wyższe wpływy, a takie tezy słyszałem, niestety. Bzdurą jednoczesnie jest budowa klasy średniej przy podatku liniowym. Podatek liniowy powoduje silne rozwarstwienie społeczne, tworzy się klasa podstawowa i klasa wyższa. Czytałem i tutaj również, że dobrym jest podatek liniowy z dużą stawką. To jest mała progresja, do jakiegoś momentu 0% potem np. 15%. Podatki niestety moi drodzy powinny być pobierane wg skali progresywnej. Moja propozycja to 0%, 20% 30%, 40%. Ta ostatnia to już klasa baaardzo wysoka. Pamiętajmy, każdy bogaty nie jest w stanie samodzielnie wypracować swojego dochodu. Większość osób to pracownicy najemni, i o takich ludzi musimy dbać. Nie wystarczy pobierać od wszystkich podatek liniowy i zabezpieczyć: bezpłatne szkolnictwo, służbę zdrowia, itp. Wprowadzając liniowy jesteśmy za wprowadzeniem wielu opłat za usługi dodatkowe. Piszemy wszyscy o sprawiedliwości. Jaka jest jednak sprawiedliwość, gdy Prezes państwowej firmy zarabia 100tys. i płaci od tego 19%, my zarabiamy 2 tys i płacimy tą samą skalę. Gdzie sprawiedliwość gdy ten sam prezes jedzie autostradą i płaci za przejazd 10PLN, a my płacimy tyle samo. Gdzie sprawiedliwość, gdy nasze dzieci studiują wieczorowo lub zaocznie, ponieważ muszą dodatkowo pracować aby się utrzymać, a syn tego prezesa uczęszcza do bezpłatnej szkoły, bo tatuś go utrzymuje? Jak równość to równość! Chciałem wam jeszcze powiedzieć, że ten prezes zarabia dzięki naszej pracy, i płacąc na szkolnictwo wyższe podatki zapewnia sobie w przyszłości wyszkoloną kadrę. Wrócę do przykładu autostrady, gdy weźmiemy 50 Kowalskich którzy razem zarobia tyle co prezes i razem zapłaca takiej samej wysokości podatek, to niestety oni wszyscy zapłacą 50x więcej za przejazd tą autostradą i 50x więcej za akcyzę od paliwa które zużyją ich samochody.
Ktoś z Was napisze, że tyle skal podatkowych to problem w wyliczaniu podatku. Moja propozycja pozbawiona jest ulg podatkowych. Zapewniam więc was wszystkich, że większość Polaków potrafi obliczyć 20, 30, 40% od danej kwoty. Nie wyobrażam sobie jednoczesnie aby osoba zarabiająca w progu 30% nie potrafiła wyliczyć samodzielnie tych kwot! Pamiętajmy większość komplikacji przy wyliczaniu podatku dają ulgi i parapodatki takie jak ZUS. Moim zdaniem proponowana taka progresja przy wysokich progach, nie takich jak obecnie, to bardzo dobre wyjście. Zapewniam jednoczesnie, że właściwe progi i skuteczne prawo podatkowe, wygenerowany dochód musowo opodatkowany w Polsce, zwiększy znacznie wpływy do budżetu. Przy progresji musimy pamiętać, zarabiasz w Polsce, tu płacisz podatek! Nie ma zgody Państwa na transfer dochodów za granicę. Przy okazji proponuję rozważyć wprowadzenie podatku od firm zarabiających tylko za granicą. OFF-SHORE wprowadzili Węgrzy, ok. 4,5% i maja z tego tytułu niemałe dochody.
Powrót do góry
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:22, 25 Lis 2007 Temat postu:

P.Robercie.Zgadzam się z panem choc byłem zwolennikiem podatku liniowego.Po dłuższym przestudiowaniu tego podatku stwierdzam i zawsze do tego dążyłem iż przedewszystkim trzeba dbac o ludzi biednych,o ludzi pokrzywdzonych przez los,o ludzi pracy.Podatek liniowy jest dobry dla prezesów tak jak pan pisze ale nie dla zwykłych ludzi.Zgadzam się z panem. Dlaczego człowiek zarabiający 2 tysiące ma płacic taki sam podatek jak biznesmen zarabiajacy 100 tys. zł.Moim zdaniem my opowiadając się za podatkiem liniowym stracimy wszelkie szanse na zwycięstwo w wyborach ponieważ ludziom się to nie spodoba.Lewica Polska Lewica,Prawdziwa Lewica musi dbac o ludzi najbiedniejszych.Zgadza się że Podatek liniowy powoduje silne rozwarstwienie społeczne, tworzy się klasa podstawowa i klasa wyższa.Zgadza się też że , każdy bogaty nie jest w stanie samodzielnie wypracować swojego dochodu. Większość osób to pracownicy najemni, i o takich ludzi musimy dbać. Nie wystarczy pobierać od wszystkich podatek liniowy i zabezpieczyć: bezpłatne szkolnictwo, służbę zdrowia, itp. Wprowadzając liniowy jesteśmy za wprowadzeniem wielu opłat za usługi dodatkowe.Jak równość to równość!Czekam na odpowiedź.Pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:34, 25 Lis 2007 Temat postu:

I jeszcze jedno.Jeżeli kiedyś rządy jakies wprowadza ten podatek liniowy to niech w nim będzie odniesienie i pamiec o osobach zarabiających 2 tys.zł a osobach zarabiajacych 100 tys. zł.Musi byc Sprawiedliwosc.Czekam na odpowiedzi

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukasz_pce




Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:40, 25 Lis 2007 Temat postu:

Ja Dawid też uważam że podatek liniowy zadba o osoby najbogatsze.Uważam też tak jak ty że jeżeli ma byc ten podatek to niech będzie w nim odniesienie o osobach zarabiających najmniej.Też kiedys byłem zwolennikiem ale dlaczego ja mam płacic taki sam podatek jak biznesmen Misztal?Czy ja mam takie limuzyny jak on i nie wiem co mam zrobic z kasa??Ja licze każdy grosz tak jak większosc Polaków.
\Łukasz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dawidopce




Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 220
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:44, 25 Lis 2007 Temat postu:

Łukasz zgadzam się z tobą.Co do Misztala to jest to dla mnie człowiek który nigdy nie powinien już byc posłem.Człowiek który jest nikim.Masz rację.Czemu ja mam płacic taki sam podatek jak Misztal biznesmen?Polska Lewica musi pamiętac o osobach najbiedniejszych ponieważ to nie Misztal pójdzie na nas zagłosowac tylo zwykli ludzie.Zwykli robotnicy.Pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukasz_pce




Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:52, 25 Lis 2007 Temat postu:

Wy sobie dyskutujcie a ja życze wam miłej nocy.Dobranoc

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Strona Główna -> Program PL Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4


Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin